تاثیر استرس بر بدن

استرس می‌تواند برای سیستم گوارشی خطرناک باشد

همه ی ما می دانیم که یک رژیم غذایی بد برای سلامتی مضر است و می تواند باعث اختلال در سیستم های گوارش ، قلبی ، تنفسی و … شود یک تحقیق که در دانشگاه بریام یانگ (BYU) که یک دانشگاه پژوهش محور است انجام شده، مدعی است تاثیر استرس بر بدن می تواند به اندازه‌ ی یک رژیم غذایی بد برای بدن ما مضر باشد.

در این مطالعه‌ ی تازه که آقای لوبا بریج‌ واتر استاد میکروب‌ شناسی و زیست مولکولی شاغل در دانشگاه بریگام یانگ، انجام داده، مشاهده شده که وقتی موش‌ های ماده تحت استرس باشند، میکروبیوم‌ های روده‌ آنها، یعنی میکروب‌ هایی که برای هضم و متابولیسم حیاتی هستند، به همان گونه‌ ای تغییر می کنند که به هنگام داشتن یک رژیم پرچرب.

تاثیر استرس
اثرات اضطراب و استرس بر روی بدن

بریج‌ واتر می‌گوید:

“استرس می‌ تواند به صورت‌ های مختلفی زیان‌ آور باشد، اما این تحقیق از آن‌ جهت مهم است که استرس را به تغییرات میکروبیوم‌ های روده در جنس ماده مرتبط می‌ کند.” بریج واتر در ادامه بیان می کند: “برخی اوقات ما استرس را یک پدیده‌ صرفا روانی در نظر می‌ گیریم، در حالی که استرس باعث وقوع تغییرات فیزیکی هم می‌ شود.”

بریج‌ واتر و همکاران او در دانشگاه شانگ‌ های، گروه بزرگی از موش‌ های ۸ هفته‌ ای را تحت آزمایش قرار دادند. آن‌ ها نیمی از موش‌ ها را تحت رژیم غذایی پرچرب قرار دادند. بعد از ۱۶ هفته، آن‌ ها کل موش‌ ها را تحت استرس متوسط برای مدت ۱۸ روز قرار دادند.

سپس محققان DNA میکروبی استخراج‌ شده از مدفوع موش‌ ها را پیش و پس از اعمال استرس بررسی کردند تا ببینند که میکروبیوم‌ های روده‌ی آن‌ ها تغییری کرده اند یا نه. آن‌ ها همچنین میزان اضطراب موش ها را با توجه به اینکه آن ها با چه تکرری، به چه جاهایی از یک محیطِ باز سرک می کشیدند، اندازه گیری کردند.

تاثیر استرس بر موش های نر و ماده

پژوهشگران در این پژوهش تغییرات مهمی را بین دو جنس ماده و نر مشاهده کردند. موش های نری که رژیم غذایی پرچرب داشتند، اضطراب بیشتری را نسبت به موش های ماده‌ با همین رژیم غذایی از خود نشان دادند. همچنین موش های نر تحت رژیم غذایی پرچرب فعالیت شان در مواجهه با استرس کاهش پیدا کرد. با این‌حال، تنها در موش‌های ماده بود که استرس باعث شد ترکیب میکروبیوم های روده آن ها به گونه ای که انگار تحت رژیم غذایی پرچرب هستند تغییر کند.

هر چند این مطالعه فقط بر روی حیوانات انجام شده است، اما محققان باور دارند که نتایج مهمی را می تواند برای انسان ها داشته باشد.

آقای بریج واتر می گوید: “در جامعه، زن ها میزان بیشتری از افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند، که به استرس مربوط می شود.” او ادامه می دهد:” این مطالعه به ما می گوید این اختلاف می تواند به این دلیل باشد که میکروبیوم های روده در زنان و مردان تاثیرات متفاوتی از استرس می پذیرد.”

 

مطالب مرتبط با این نوشته :

آشنایی با دوره مهارت های زندگی سالم

تاثیر افسردگی و اضطراب بر میگرن

تاثیر ورزش بر افسردگی

استرس و فشار روانی چیست؟

راه کارهای کاهش استرس

 

با ما تماس بگیرید :

وفور
تماس با ما